Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Azt ugye szabad, hogy bár elvárjuk a közmédia szerkesztőinek függetlenségét, nap mint nap belepofázunk abba, hogy mit és hogyan kellene szerkesztenie? Melyik hírt hová kellene tenni a híradóban?
„Ha Te mondod, meg kinek mit szabad, na az a demokrácia...
Így tanulták. Bizony, ez a legfontosabb tanulsága a ránk maradt korszaknak. És a tanítványok tudják is ezt. Biztosan ez is része annak a megszeghetetlen Titkos Törzsi Törvénynek, amelyről Szily László tesz említést a Cinken.
Ezért van ugye az, hogy amikor a köztévé híradójának egyik hírében elhangzik egy olyan mondat, ami nem tetszik a függetlenek törzsének, akkor azonnal ugrik az online világ egy része (nyilván a követők és tanítványok), és - összhangzattanból jelesen - azonnal kórusban teszik meg kifogásaikat. Lehetőleg címlapon, miközben van köztük olyan, aki egész álló nap még arról is elfeledkezett, hogy november 9-én éppen 85 éves az egyetlen irodalmi Nobel-díjas magyar író. (Mondjuk, mi tagadás, nagy baromság volt, amikor egyszer épp a közhíradó "magyar származású" írónak titulálta Kertész Imrét!) Emitt is kívánunk jó egészséget, boldog születésnapot!
Mert amit ugye szabad a kisökörnek...
...azt nem szabad a köztévének. Azt ugye szabad, hogy bár elvárjuk a közmédia szerkesztőinek függetlenségét, nap mint nap belepofázunk abba, hogy mit és hogyan kellene szerkesztenie? Melyik hírt hová kellene tenni a híradóban? Melyik halálesetről kellene beszámolni, s melyikről nem? Hol kell állnia a kamerának meg a riporternek, s hol nem? Belepofázunk? Megszakértjük, és ahogy kell, függetlenül tudásunktól, tapasztalatunktól és minden szakmaiságtól, úgy elküldjük a melegebb éghajlatra, hogy csak na! S ha nem tesz kedvünkre a szerkesztő, bizony nem független ő, hanem nem független. Független akkor lenne, ha azt tenné, amit a függetlenek (tudod, a régiek meg tanítványaik!) mondanak nekik. Ha csak saját tudásukra, szerkesztői elveikre hagyatkoznak, akkor bizony nem függetlenek ők, és nem is lehetnek azok. Mert nem követték sosem a Titkos Törzsi Törvényt!”